Desertec

Projekt DESERTEC naděje, perspektívní řešení pro Evropu

Jednou z možných variant řešení problémů migrace v Evropě je projekt DESERTEC. Uvedený projekt byl představen v roce 2009 vědci, politiky a filozofy z Římského klubu.
Dominující myšlenkou projektu byla a je skutečnost, že na pouště celého světa dopadne ze Slunce za šest hodin tolik energie, kolik lidstvo spotřebuje za celý rok. Desertec se ze všech pouští soustřeďuje pouze na tu největší, na Saharu a na pouště sousedního Arabského poloostrova. Tedy převážně na území ze kterého pochází většina migrantů.Pro současnou dobu bude nutná rozsáhlá aktualizace s ohledem na změny priorit v EU. Projekt integruje všechny druhy energie z obnovitelných zdrojů.

Lokalizaci projektu a informační údaje zobrazuje následující mapa :

CSP (Concentrating Solar Power) funguje následovně: Sluneční energie se koncentruje pomocí zrcadel pro ohřev vody. Vzniklá pára která se používá k pohonu konvenční turbíny pro výrobu elektrické energie.

Je zřejmé, že alokace projektu přináší pro Evropu možnost dlouhodobého řešení migrace z Afriky a středního východu a státům zúčastněným či dotčeným projektem přináší pracovní příležitosti, čistou energii, vodu a stabilitu, tedy možnost rozvoje. Ovšem představuje rovněž pro Evropu výzvu pro nalezení nebo ustanovení partnerů v jednotlivých státech, kteří budou akceptovat podmínky stanovené realizátory projektu.

Základní aspekty projektu, které nutno vyřešit před jeho případnou realizací.

1. Jednotu politickou, jednotu ve volbě prostředků k dosažení cílů projektu a důvěru ke zvoleným řídícím složkám projektu.

2. Ochrana a zajištění bezpečnosti po dobu realizace projektu včetně pomoci při udržení stability dané lokality. Tedy nutnost ustanovení silové složky.  Předpoklad je použití ozbrojených sil jednotlivých států EU. 
V návaznosti na tento předpoklad bude nutné vyřešit organizaci jednotného velení, unifikaci výzbroje,
kompatibilitu komunikačních prostředků, atd,  tedy akceschopnost.

3. Finance na realizaci samotné věcné části projektu.  Optimistický předpoklad nákladů z roku 2009 stanovil celkovou částku ve výši 300 miliard EUR. Reálné náklady s ohledem na lokalizaci projektu a zajištění jeho udržitelnosti budou zřejmě několikanásobně vyšší. To co může získat je ovšem k nezaplacení, je to perspektiva dlouhodobého řešení migrace z Afriky a středního východu. Angela Merkelová předmětný projekt o značila v minulosti za příliš ambiciózní. Otázkou je, jaké jsou ambice Angely Merkelové a jaké jsou ambice EU.  

Náklady na realizaci a udržitelnost projektu nepředstavují v současné Evropě ten zásadní problém. Tím problémem je nefunkčnost orgánů EU a z toho vyplývající neschopnosti dosažení jednoty i v otázkách opodstatnění její vlastní existence.

Výše zmíněný projekt přináší jednu z variant vzájemného soužití Evropy a okolního světa, která může přinést následující aktiva a přínosy :

- jasný dlouhodobý společný cíl,
- řešení migrační problematiky,
- ekologickou energii a vodu,
- technologický pokrok ve výrobě, přenosu, akumulaci a skladování el. en.,
- technologický pokrok v transportu vody na velké vzdálenosti,
- urychlení vývoje atomových elektráren na bázi thoria, atd. .


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>